Nokia Lumia 920, náhrada za iPhone? 1. časť

Autor: Patrik Čevela | 24.9.2013 o 15:04 | (upravené 1.10.2013 o 9:51) Karma článku: 3,89 | Prečítané:  870x

Nachádzam sa v stave, kedy by som potreboval vymeniť svoj trojročný Apple iPhone 4 za niečo novšie a rýchlejšie. Aktuálne zariadenia od Apple sa mi nepáčia a nový iOS používa farebnú schému mne príliš nelahodiacu, dostal som sa do zaujímavej slepej uličky. Android pre mňa nie je riešenie, tak jediná ďalšia možnosť bola Windows Phone 8.

Vďaka spoločnosti Nokia Slovensko sa mi dostala do ruky Nokia Lumia 920 v žltej farbe. Prišla v sympatickej papierovej krabičke z recyklovaného papieru v ktorej boli okrem telefónu aj slúchadlá vo farbe telefónu, nabíjačka, USB kábel a sada manuálov.

Prvé zapnutie

Po vybratí z krabice ma najprv zarazila veľkosť Lumie 920. Áno, mal som možnosť sa s ňou "pohrať" na stojanoch u rôznych predajcov, avšak vďaka tomu, že je tam telefón rôzne olepený bezpečnostnými prvkami, nemá ho človek priamo v ruke. Pri porovnaní s mojím iPhone 4 to bola rozhodne zmena. V danej chvíli zmena k horšiemu.

Celkovo sú na telefóne 4 tlačidlá. Tlačidlo pre foťák, tlačidlo pre zobudenie a uspanie telefónu a dvojtlačítko na ovládanie zvuku. Na spodnej strane telefónu je micro USBS konektor a reproduktor s mikrofónom. Na vrchnej strane je 3,5mm jack pre slúchadlá, slot na micro SIM a noise cancelation mikrofón. Ako krycie sklo je použité preslávené Gorilla Glass 2 od spoločnosti Corning.

Po pár minútach podrobného skúmania som vybal zo svojho iPhone SIM kartu, vložil ju do Nokie a zapol telefón. K šuflíku na SIM kartu mám trochu výhrady. Nech som sa snažil akokoľvek, nikdy som ho tam nevedel dostať tak, aby nevyčnieval aspoň trochu nad okraj telefónu. Tým pádom kazí dojem unibody tela telefónu. Druhá vec je, že v tej hrane sa bohovo dobre zachytáva špina. Túto istú vadu som si všimol aj pri šuflíku v modeli Lumia 925. iPhone to má vyriešené lepšie. Tam som prepadnutý alebo vyčnievajúci šuflík videl len pri telefónoch, ktoré mali tvrdé stretnutie so zemou. To je však len estetická záležitosť, žiadna vada na funkčnosti. Pri čiernom modeli by sa to pravdepodobne skrylo.

Prvý štart bol na moje prekvapenie veľmi rýchli. Už po pár sekundách ma privítal sprievodca prvým spustením. Súčasťou sprievodcu bola možnosť pripojiť telefón ku môjmu Live ID. Keďže používam služby Microsoftu, vrátane ich Live Custom Domains, mám kontakty v cloude a tým pádom som ich po pár minútach od skončenia tohto sprievodcu mal aj v telefóne a nemusel som riešiť zložité migrovanie. Spolu s automatickou konfiguráciou e-mailu som mal telefón pripravený na plné použitie do 5 minút od prvého spustenia. Elegantné. Samozrejme, toto isté je možné aj pri používaní iCloud. Nie je to také bezproblémové pri Androidoch, keďže tam som mal pár krát problém zo zosynchronizovaním kontaktov z Google Contacts a musel som to beztak robiť ručne.

Hmm, kde je Amber?

Zo zvyku pri každom zariadení hneď kontrolujem dostupné aktualizácie. Na moje počudovanie, žiadne neboli dostupné. V telefóne chýbal ohlasovaný veľký update s pomenovaním "Lumia Amber". Po rýchlom prebehnutí Marketplace som natrafil na pár aplikácií ktoré slúžili na upozornenie, keď bude dostupný v konkrétnom štáte. Ako na potvoru, v ČR a na SR bol ešte v štádiu schvaľovania bez známeho ETA. Tak teda poďme na to inak. Nokia má pre svoje partnerské predajne softvér, ktorým môžu nahrávať poslednú aktualizáciu ešte pred finálnym schválením na aktualizáciu cez systémový updater. Cez tento tool je už Amber dostupný. Nasledovalo pripojenie telefónu na počítač a nahratie poslednej aktualizácie cez kábel. Update prebehol bez problému a po opätovnom absolvovaní sprievodcu prvým zapnutím, bol telefón plne aktualizovaný a ja som sa mohol pustiť do testovania všetkých Nokia aplikácií ktoré prišli s týmto updatom.

Nokia collection

V Marketplace má Nokia špeciálnu sekciu s pomenovaním Nokia collection. V tejto kolekcií nájdete špeciálne aplikácie určené primárne pre Lumie ako aj všetky Nokia aplikácie. Nájdete tam aplikácie Nokia Pro Cam, navigačné a mapové aplikácie HERE. To mi pripomína... Ku každej Nokii dostanete zadarmo plnohodnotnú turn-by-turn navigáciu s veľmi kvalitnými mapami. Veľké plus pre Nokiu. Vďaka tesnému prepojeniu Nokie a Microsoftu, vo WP8 nájdeme dosť ovládacích aplikácií, driverov a doplnkov, ktoré sa dajú aj aktualizovať. Celkom nechápem, prečo, ale nové verzie ktoré sú dostupné v Marketplace nie sú oznamované. Človek ich musí násť ručne a pri každej kliknúť na update. Odporúčam preto appku Nokia App Updates. Táto appka zobrazí všetky komponenty systému a vďaka odkazom priamo do Marketplace ušetrí hľadanie jednotlivých systémových aplikácií. V konečnom dôsledku musíte každú ručne zaktualizovať, ale aspoň ich nemusíte ručne hľadať.

Pripojenie

LTE, 3G, 2G, WiFi, BT - štandardná výbava High-end modelu. Ako jeden z mála modelov však Lumia 920 má integrované bezdrôtové nabíjanie štandardom Qi. Na výber je možnosť nabíjania na spektre originálneho Qi príslušenstva, ale aj na špecialitkách od Nokie. Pre mňa najzaujímavejšou možnosťou je FatBoy vankúšik. V obývačke mám dva tieto bágle plastu a preto by to bolo pre mňa "must have" :).

Ako celkom dobrá vychytávka mi prišla podpora NFC. Na Campus-Party v Londýne som vyfasoval asi 8 Nokia tagov o ktorých som si myslel že sú obyčajné prívesky až do doby, kým som našiel text NFC na jednej strane. Zábava mohla začať... Vďaka aplikácií Nokia NFC Writter som do každého tagu nadefinoval inú funkciu, takže po príchode do roboty som sa Checkol na Foursquare len priložením telefónu, pri sadnutí do auta som poslal SMS že som na ceste, po príchode domov som stíšil zvuky telefónu a prešiel na vibračný režim. Viem viem, zábavka na pár dní. No viem si predstaviť kooperáciu s inteligentnou domácnosťou, ktorú rozbieha môj otec. Človek odchádza z roboty, dotkne sa tagu a v byte sa mu začne kúriť. Musím sa nad implementáciou zamyslieť hlbšie.

V aute mám BT sadu Nokia CK-20. Pri iPhone mám stabilný problém s tým, že ak chcem počúvať hudbu streamovanú cez BT a do rádia dovedenú AUXom, počúvam akurát tak ticho. Musím laborovať s odpájaním a pripájaním aby iPhone vedel korektne nasmerovať audio stream. Kým prídem do roboty a konečne sa to rozbehne, vypínam zapaľovanie a vystupujem. iOS 7 to čiastočne vyriešila, avšak stále to funguje divoko. Pri Nokii som tento problém nemal. WP8 automaticky detekoval pripojenie HandFree profilu ako aj A2DP. Po prvom pripojení a bez laborovania sa rozohrala hudba, keď prišiel hovor hudba sa vypla a po skončení znovu začala hrať. S týmto má iPhone problém.

V aute mám zároveň Apple kompatibilné rádio. Človek napichne USB káblom Apple zariadenie a rádiom ho môže ovládať. Bol som teda zvedavý, čo podnikne po pripojení Lumie. Nestalo sa nič. Rádio síce detekovalo pripojené zariadenie, nezačalo však ani nabíjať a na displeji ukázalo N/A. Rádio síce je schopné prehrávať z Mass Storage zariadení, Lumia evidentne používa buď iný protokol, alebo nie-tak-kompatibilný Mass Storage. Takže u mňa hudba z Lumie jedine cez bluetooth.

V nasledovnej časti sa budem venovať priamo používaniu v denno dennej prevádzke. Teda hlavne funkcie telefónu, adresáru, kontaktov, mailov pričom sa nevyhnem sociálnym funkciám :)

Za zapožičanie telefónu ďakujem spoločnosti Nokia Slovensko. Aby bolo jasné, v žiadnom prípade tým nie som ovplyvnený, nemám za to odmenu a nie som zamestnancom ani partnerom danej spoločnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?